1. Опитай “Bian dang” и нощните пазари за вкусно и бюджетно хапване
“Bian dang” се наричат изобилните кутии за обяд, идеята за които е наследена от японската култура. Потърси в Тайван така наречените “lunchbox restaurants”, където можеш да си избиреш ястия от шведска маса и да плащаш според теглото или броя на ястията. Винаги има опции за месо, риба и зеленчуци.
Освен досег с очарователната местната култура, това е и добър избор за вегетарианци, които иначе биха се затруднили да намерят вегетариански ястия в Тайван.
Още една незаменима част от тайванската култура са огромните, пищни нощни пазари. Там се предлага всякакъв вид тайванска храна, както и японска, корейска, виетнамска и световна кухня.
2. Пий само бутилирана вода
Голяма част от европейските туристи са с по-чувствителни организми и водата и храната в Азиатските страни може да предизвика нежелани реакции. Затова е разумно в Тайван да избягваш чешмяната вода, като купуваш бутилирана или си носиш бутилка за многократна употреба – повечето хостели и хотели ще имат дозатори за пълнене.
Във връзка с нехарактерната за европейци чешмяна вода, полезен съвет е и да не консумираш прекалено много лед в напитките си.
3. Бъди добре подготвен в случай на земетресение
Остров Тайван е сеизмичен регион, така че трябва да си подготвен в случай на земетресение. Те обикновено са безобидни, но е желателно да се запознаеш предварително с правилата за действие при земетресение. По време на екскурзията си в Тайван, създай си навика да проверяваш евакуационните изходи на хотелите, в които си настанен, и сгради, които посещаваш.
4. Носи пари в брой (40-60 лв джобни на ден)
Добрата новина е, че цените в Тайван са много достъпни за пътешественици, особено в сравнение със Сингапур, Хонконг и Япония. Настаняването е единственото нещо, което изисква повече средства, но след като заплатиш за нощувките си предварително, няма да имаш нужда от много джобни пари.
Достатъчни са от 40 до 60 лева джобни на ден, тъй като на нощните пазари винаги можеш да хапнеш обилна вечеря за 60 TWD (около 4-5лв), а ястията в ресторантите не са много по-скъпи.
Важно е да знаеш, че суми над NTD$20,000 (приблизително 1100 лв) трябва да бъдат декларирани при пристигане на летището.
Международните банкомати са навсякъде в Тайван, така че е лесно да теглиш пари в брой. Повечето места не позволяват плащане с карта. Тайван е по-достъпен от Сингапур, Хонконг и Япония.
5. Задължително пробвай bubble tea (перлен чай)
Ако не харесваш бъбъл чай, това най-вероятно ще се промени в Тайван. Там той е не само незаменима част от ежедневието, но е и най-добрият в света – все пак Тайван е родното място на тази напитка.
Най-популярния вид перлен чай е класическият млечен чай (черен чай, мляко, подсладител и перли), който има сладък, кремообразен и копринен вкус благодарение на млякото, а перлите от тапиока са с приятна дъвчаща текстура.
Тайванците са изобретили безброй разновидности на перления чай, затова и всеки човек с приключенски дух трябва да опита поне няколко различни вида. Може да избереш между зелен, жасминов, oolong, матча и дори чай от зимен пъпеш – уникален за Тайван плод, пълен с витамини и антиоксиданти.
6. Подавай пари и карти с две ръце
Ако си бил в Япония или Южна Корея, може би си забелязал някои прилики в обичаите. Показването на уважение е от изключителна важност в Тайван и един особено важен обичай е да се подават пари или карти на други с двете ръце.
Mестните ще проявят разбиране към теб като турист, ако не си запознат с всички обичаи, но все пак е добре да бъдеш възможно най-учтив.
7. Носи си леки, памучни дрехи (и не се притеснявай прекалено за облеклото си)
За ежедневието в Тайван, свободните, леки и памучни материали са най-удобни за влажното време, докато слоевете по-топли дрехи се препоръчват за всякакви по-хладни вечери.
Тайван е една от най-малко консервативните страни в Азия, така че можеш без притеснение да носиш това, което бих облякъл и в Европа, независимо дали това са шорти или горнища без ръкави. Младите тайванци са много стилни, така че може да вземеш със себе си и нещо официално, ако планираш по време на пътуване до Тайван да посетиш хубави ресторанти и барове.
8. Провери времето
В дъждовния сезон в Тайван вали често, и то доста! Лятото в Тайван е от тези периоди и тогава е по-трудно да опознаеш природата и градовете, заради проливните дъждове и наводненията. Затова юни, юли и август в Тайван не са популярно време за туризъм.
Най-добрите периоди за екскурзии до Тайван са април и май, както и от септември до ноември. Най-студеният месец е януари, когато температурите падат до 13 градуса.
9. Говори на английски с местните
Повечето млади хора в Тайван говорят английски и дори по-възрастните продавачи се справят успешно при работа с чужденци. Тайванците са много приятелски настроени, така че в големи градове като Тайпе и Гаосюн ще се справиш с няколко думи и жестове дори и на не толкова туристически места.
В по-малките тайвански градове английският не е така разпространен – там хората приветстват с удоволствие чужденци, които знаят няколко полезни фрази на мандарин.
10. Вземи си дрехи за планински преходи
Ако обичате планини, клисури и водопади, ще се влюбите в Тайван. Страната е рекордьор за най-голям брой и гъстота на високи планини измежду всички острови на света.
Покоряването на тайванските върхове е популярна цел на планинари из целия свят, но разходките из природата са почти задължителна част за всички пътуващи до острова. Това е особено улеснено от факта, че националните паркове са много достъпни с обществен транспорт.
Пейзажите в планините в Тайван са редки по рода си зрелища, с наситено зелени склонове, гъсти мъгли и снежни шашки, показващи се по върховете над тях.
Опознай отблизо Тайван с нашето пътешествие до далечната екзотична страна.